Nasza działalność
m.in. prowadzenie badań naukowych, ich wspieranie, organizowanie konferencji, szkoleń i warsztatów dla specjalistów oraz szerokiej publiczności, wydawanie publikacji naukowych i popularnonaukowych a także wspieranie rozwoju zawodowego swoich członków. Jako Zarząd Główny Towarzystwa będziemy podejmować się audytu badań naukowych, wspierać i prowadzić działalność ekspercką, konsultacyjną oraz realizować projekty na rzecz innowacji mających zastosowanie w życiu społecznym. Dbamy także o etykę zawodową swoich członków. W swoich działaniach opieramy się o Kodeks etyki pracownika naukowego. Uznanie opisanych w nim zasad zostało przyjęte przez Zarząd jako fundament, za podstawowe zasady etyki uznaje się tu poszanowanie godności człowieka oraz życia we wszystkich jego przejawach, prawdomówność, uczciwość, obowiązek przestrzegania przyjętych zobowiązań oraz uznanie prawa do wolności przekonań i prawa własności.
Nasze cele
Towarzystwo Naukowe Psychologii Klinicznej i Medycyny Behawioralnej ma na celu aktywne rozwijanie i popularyzowanie wiedzy z zakresu psychologii, psychoterapii i medycyny behawioralnej oraz jej zastosowań w praktyce.
Będziemy w swoich działaniach promować i wspierać rozwój naukowy i osobowy członków Towarzystwa, upowszechniać wiedzę wspierającą zdrowie społeczne w wymiarze ogólnym jak i jednostkowym. Realizacja tych zadań wydaje nam się szczególnie istotna w obecnych czasach.
Geneza powstania
U podstaw powstania Towarzystwa było założenie, że w obecnych czasach staje się coraz bardziej potrzebne upowszechnianie wiedzy z zakresu psychologii, psychoterapii i medycyny behawioralnej. Chcielibyśmy aby psychologowie, psychoterapeuci byli świadomi swej szczególnej odpowiedzialności względem społeczeństwa i ogółu ludzkości. Promujemy wartości etyczne, standardy rzetelności naukowej oraz dobre praktyki w nauce. Zwiększająca się liczba psychologów i psychoterapeutów, konieczność ubiegania się o środki na prowadzenie badań, parametryzacja ocen naukowców oraz niekiedy konflikty interesów towarzyszące komercjalizacji, skłaniają nas do zwrócenia szczególnej uwagi na jakość, odpowiedzialność i uczciwość oraz etykę.
Aktywnie rozwijamy i popularyzujemy wiedzę z zakresu psychologii, psychoterapii i medycyny behawioralnej oraz jej zastosowań w praktyce.
Upowszechniamy wiedzę z psychologii, psychoterapii i medycyny behawioralnej
Wspieramy rozwój naukowy i osobowy naszych członków
Prowadzimy badania naukowe
Prowadzimy doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje, przygotowujemy ekspertyzy i szkolenia z zakresu
psychologii klinicznej i psychoterapii
Pobierz
Zarząd
prof. dr hab. Ewa Mojs
Neuropsycholog i terapeuta, Kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego UMP, pomysłodawczyni, współzałożycielska i przewodnicząca Rady Naukowej Towarzystwa Naukowego Psychologii Klinicznej i Medycyny Behawioralnej. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu psychologii klinicznej, neuronauki i neuropsychoterapii na wielu kierunkach studiów, kursach i szkoleniach, w tym podyplomowych UMP oraz SWPS. Promotor prac magisterskich i doktorskich.
Organizuje konferencje naukowe z zakresu chorób przewlekłych i pomocy psychologicznej. Współautor podręczników z zakresu psychologii klinicznej i neuropsychologii, np. „Kompetencje psychologicze w pracy lekarza”. Autorka ponad 600 artykułów i wystąpień na konferencjach naukowych. Ekspert UE w zakresie zdrowia i zdrowego społeczeństwa. Pracuje jako neuropsycholog praktyk i neuropsychoterapeuta.
prof. zw. dr hab. med. Włodzimierz Samborski
Absolwent Oddziału Stomatologii i Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Lekarz chorób wewnętrznych oraz specjalista w zakresie reumatologii, balneologii i medycyny fizykalnej oraz zdrowia publicznego. Kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych ORSK-4 Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierownik Działu Terapii Biologicznej, pełnomocnik Dyrektora ds. badań klinicznych. Konsultant wojewódzki ds. reumatologii województwa wielkopolskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, członek Komisji Bioetycznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Redaktor Naczelny Forum Reumatologiczne-Edukacja, oficjalnego czasopisma Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz Rheumatology Forum, również oficjalnego czasopisma Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego wydawanego pod auspicjami Central European Congress of Rheumatology (100pkt.MNiSZ). Organizator licznych kongresów reumatologicznych, w tym cyklicznych: Forum Reumatologiczne (6edycji) i POST EULAR&ACR (12 edycji). W latach 2008-2016 Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Fascynat muzyki, geografii i sportu (wielokrotny Mistrz Polski Reumatologów w tenisie ziemnym).
dr Maia Stanisławska-Kubiak,
nauczyciel, praktyk, badacz. Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Psychologii Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wykładowca na SWPS i na Podyplomowych Studiach Arteterapii, Psychodietetyki, Optometrii. Ukończyła Kulturoznawstwo i Psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. A także wiele kursów podyplomowych i warsztatów: Pedagogiczne studia podyplomowe, Terapię systemową, Certificate of Attendance; ISPAD Science School for Health Professionals, „Dzieci i młodzież w terapii systemowej”, „Rola Grup Balinta w Doskonaleniu kontaktu terapeutycznego, „Drama w edukacji” i inne. Jest autorką szeregu publikacji z zakresu psychosomatyki i neuropsychologii. Pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego i w szpitalu z rodzinami, w których są dzieci chore przewlekle. Zainteresowania naukowe: Psychologia kliniczna, neuropsychologia, psychosomatyka, psychoterapia (indywidualna, grupowa, rodzin).
Marzena Waszczak
Jestem doświadczoną prawniczką, która odnalazła swoje miejsce w fascynującym świecie
badań klinicznych oraz nauk o zdrowiu. Posiadam rozległe doświadczenie zarówno w
dziedzinie edukacji, jak i pracy zawodowej. Ukończyłam studia prawnicze na Uniwersytecie
SWPS oraz podyplomowe studia z zakresu prawa medycznego na Warszawskim
Uniwersytecie Medycznym. Ponadto, uzyskałam tytuł magistra psychologii klinicznej na
Uniwersytecie SWPS w Warszawie, co pozwala mi na lepsze zrozumienie
psychospołecznych aspektów badań klinicznych.
W mojej karierze zawodowej miałam przyjemność zarządzać centrum medycznym oraz
prowadzić ośrodki badań klinicznych. Moje umiejętności prawnicze w zakresie badań
klinicznych obejmują nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także praktyczne doświadczenie
zdobyte podczas wielu lat pracy z różnorodnymi klientami.
Dzięki mojej różnorodnej edukacji i doświadczeniu jestem w stanie podchodzić do prawnych
i naukowych wyzwań z empatią i wrażliwością, co pozwala mi lepiej zrozumieć potrzeby
pacjentów oraz tworzyć skuteczne strategie prawne w obszarze ochrony zdrowia. Moją misją
jest nie tylko świadczenie profesjonalnych usług prawnych, ale także wspieranie osób w
nierównościach prawnych, które nadal istnieją w dziedzinie badań klinicznych i opieki
zdrowotnej.
prof. Michał Ziarko – prof. UAM w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się psychologią zdrowia. Przedmiotem jego badań jest miedzy innymi: stres psychologiczny, radzenie sobie z choroba przewlekłą, zachowania prozdrowotne oraz tematyka uzależnienia, czego wyraz dał w książkach: „Zmaganie się ze stresem choroby przewlekłej”, „Zachowania zdrowotne młodych dorosłych- uwarunkowania psychologiczne”, „Psychologia uzależnień” (współautor). Był członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii nauk oraz członkiem zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jego artykuły ukazywały się w takich czasopismach jak: „The Scientific World Journal”, „International Journal of Behavioral Medicine”, „Polisch Psychological Bulletin”.
Psycholog, psychoterapeuta, wykładowca akademicki z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Certyfikowany terapeuta z zakresu Analizy Transakcyjnej posiadający Europejski Certyfikatu Analityka Transakcyjnego (CTA).
Tomasz Hanć, dr hab., prof. UAM i WSZiB
Doktor habilitowany nauk biologicznych, psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Jest autorem wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, książek, rozdziałów oraz wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych, poświęconych głównie szeroko pojętej tematyce ADHD, stresu i traumy oraz psychoterapii. Prowadzi badania nad interakcjami czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych w kontekście fizycznego i psychicznego rozwoju oraz zdrowia człowieka. Ukończył zaawansowane szkolenia z zakresu terapii schematu (ST), terapii odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych (EMDR) oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT i FACT). Prowadzi terapię poznawczo-behawioralną dzieci, młodzieży i dorosłych z wykorzystaniem podejść tzw. III fali CBT oraz specjalistyczne szkolenia i treningi dla psychoterapeutów, psychologów, lekarzy, nauczycieli i rodziców.